Profile

Cpanel

Ήττα και από τον Άρη για τον ΠΑΣ

• PDF

aris-pas-2019-2Ούτε αυτή τη φορά έφυγε χαμογελαστός ο ΠΑΣ Γιάννινα από τη Θεσσαλονίκη, αφού σε τρεις επισκέψεις στη συμπρωτεύουσα με Ηρακλή στο κύπελλο, με ΠΑΟΚ την Τετάρτη και Άρη στο πρωτάθλημα, γνώρισε ισάριθμες ήττες, με τις δύο τελευταίες να «πονάνε» περισσότερο, αφού χάθηκαν βαθμοί που θα μπορούσαν να είχαν κάνει τα πράγματα λίγο καλύτερα για τη μάχη της παραμονής.

Ο ΠΑΣ δικαιούται να φωνάζει για τη διαιτησία του Κουμπαράκη, καθώς δεν του δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στο 20ο λεπτό σε χέρι του Κόρχουτ από εκτέλεση φάουλ του Σεργκελασβίλι, ενώ δόθηκαν από νωρίς και πολλές κίτρινες κάρτες, ακόμα και σε φάουλ που δεν θα σφυρίζονταν ούτε στο μπάσκετ.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το ματς ήταν μια μικρή επανάληψη όσων είδαν στην Τούμπα, με τους Γιαννιώτες να αμύνονται στα τελευταία 30 μέτρα του γηπέδου και να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις με τον Μάνο. Υπήρξαν αρκετές προϋποθέσεις για να δημιουργηθούν τέτοιοι κίνδυνοι στην αντίπαλη εστία, αλλά στις λεπτομέρειες κάτι πήγαινε λάθος, είτε στις πάσες είτε στα κοντρόλ της μπάλας.

Ο Άρης από την πλευρά του έδειξε υπομονή στο παιχνίδι του, δοκίμασε αρκετά σουτ για να κάνει συνεχώς αισθητή την παρουσία του στην εστία του Βελλίδη και στην επανάληψη αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή του, αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 76ο λεπτό, εκεί που ο Ματέο Γκαρσία έδωσε τελικά τη λύση, νικώντας τον ανίκητο μέχρι τότε Βελλίδη, που και σήμερα ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΣ, χωρίς ευθύνη στο γκολ. Στη φάση αυτή προηγήθηκε σουτ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή, ο Βελλίδης έκανε την απόκρουση στη δεξιά του γωνία, με τον Γκαρσία να παίρνει το ριμπάουντ και από θέση τετ-α-τετ να κάνει σκαστό σουτ και να του βγαίνει, αφού η μπάλα κατέληξε στον ουρανό των διχτύων του ΠΑΣ.

Είχε προηγηθεί ένα ξέφρενο πεντάλεπτο στο ματς, εκεί που χάθηκαν και οι σημαντικότερες ευκαιρίες με πλασέ του Γκαρσία, αλλά και δύο ευκαιρίες του ΠΑΣ με κεφαλιά του Τζημόπουλου να φεύγει ελάχιστα άουτ, αλλά και μία φάση διαρκείας με τον Μάνο να βρίσκεται με τον τερματοφύλακα του Άρη, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του, επιχείρησε να τον πλασάρει δύο φορές στην κενή εστία, αλλά και τις δύο τα σουτ σταμάτησαν στο χέρι του πεσμένου Κουέστα και σε αμυντικό που πρόλαβε να γυρίσει.

Μετά το 1-0, ο Άρης οπισθοχώρησε, ο κ. Πετράκης γύρισε σε 4άδα την άμυνά του για να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του, βάζοντας Παμλίδη και Βιδάλ αντί Λίλα και Γιάκου, ενώ στα τελευταία 5 λεπτά μπήκε και ο Λέο αντί του Μάνου, αλλά ήταν σαφής η αδυναμία δημιουργίας φάσεων, αφού η ομάδα δεν είχε πλέον «καθαρό» μυαλό.

Αυτή ήταν η 12η ήττα σε 19 αγώνες για τον ΠΑΣ Γιάννινα και πλέον ο χρόνος στην κλεψύδρα αδειάζει. Τα δύο εντός έδρας ματς με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο είναι πλέον πολύ σημαντικά για την επιβίωση της ομάδας και θα χρειαστεί τουλάχιστον 4 βαθμούς εκεί για να μπορέσει να «αναπνεύσει».